Wiadomości archiwalne - II semestr 2013/2014


Danuta Przechera Przewodzniczącą Miejskiej Rady Seniorów!

   W dniu 30 czerwca 2014r. w legnickim Ratuszu ukonstytuowała się na swym pierwszym posiedzeniu w pełnym składzie Miejska Rada Seniorów. W jawnym głosowaniu Rada większością głosów funkcję przewodniczącej powierzyła Danucie Przecherze. Pani Danuta wicedyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, jednocześnie sprawuję opiekę nad Legnickim Uniwersytetem Trzeciego Wieku działającym przy CKZiU. Serdecznie GRATULUJEMY!!!
   Zapraszamy do zapoznania się z relacjami medialnymi z tego wydarzenia:

     


Zakończenie Roku Szkolnego 2013/2014

   Dnia 27.06.2014r. odbył się uroczysty apel kończący rok szkolny 2013/2014. Młodzież, w odœwiętnych nastrojach, cieszyła się z promocji do klasy wyższej i zbliżających się wakacji. Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy, podziękowania i nagrody przygotowane przez wychowawców i nauczycieli oraz gratulacje od dyrektora szkoły pani Izabeli Stasiak-Kicielińskiej. Wszystkim życzymy gorącego lata, ciepłej wody, wiatru w żaglach, czystych szlaków górskich, oraz spędzenia miłych wakacji! :)

>>FOTORELACJA<<


"Najlepsi uczniowie w zawodzie" - Gala 2014

   Dnia 17.06.2014r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystej gali rozdania nagród, w Etapie Regionalnym, Konkursu pn. "Najlepsi Uczniowie w roku 2014r. w zawodzie Fryzjer i Kucharz" zorganizowanego w ramach projektu "Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku II". Gala, pod patronatem Samorządu Województwa Dolnośląskiego odbyła się w Hali Stulecia we Wrocławiu, Uczniowie: w zawodzie kucharz: Sandra Maroszek, Wiktor Lech, Nikola Chrzan; w zawodzie fryzjer: Marcelina Sobczyk, Paulina Ród, Karolina Jóźwik Opiekunowie: Katarzyna Ferensztajn, Agnieszka Sulisz

>>FOTORELACJA<<


Zakończenie Roku Szkolnego klasy III az

   13 czerwca 2014 r. zakończyli swoją edukację w Zasadniczej Szkole Zawodowej Nr 3 uczniowie z klasy 3az. Z tej okazji odbył się uroczysty apel z udziałem dyrekcji szkoły, nauczycieli oraz młodszych koleżanek i kolegów. Wyróżniający się absolwenci odebrali nagrody i dyplomy z rąk dyrektora szkoły pani Izabeli Stasiak - Kisielińskiej. Najbardziej wzruszającym punktem uroczystości było pożegnanie uczniów z wychowawcą klasy - panią Anną Struś i ceremonia symbolicznego przecięcia pępowiny.

>>FOTORELACJA<<


Zakończenie Roku Akademickiego LUTW

     12 czerwca 2014 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość zakończenia roku akademickiego na Legnickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Uświetnili ją swoją obecnością dostojni goście m.in. Poseł RP pan Robert Kropiwnicki, pani Dorota Purgal - Zastępca Prezydenta Miasta Legnicy, prezes zarządu firmy ARLEG oraz członkowie Rady Programowej LUTW. Program uroczystości był bardzo bogaty: dokonano podsumowania roku akademickiego 2013/2014, zostały również wręczone nagrody, dyplomy i certyfikaty najaktywniejszym słuchaczom i najpopularniejszym prowadzącym. W części artystycznej wystąpił chór "Appassionata" oraz Kabaret "Idylla".

>>FOTORELACJA<<


Wspinamy się... :)

   W środę 11 czerwca 2014r. młodzież naszej szkoły zmierzyła się ze ścianką wspinaczkową przy ul. Ścinawskiej 1 w CENTRUM WSPINACZKOWYM "GECO-ARENA". Celem zorganizowania tej imprezy było zainteresowanie uczniów naszej szkoły wspinaczką, jako alternatywną formą aktywności ruchowej. Wspinaczka ściankowa jest to sposób na miłe spędzanie czasu wolnego w ciągu całego roku, jest znakomitą i interesującą formą treningu nie tylko fizycznego, ale i psychicznego, a także stwarza możliwość sprawdzenia własnych umiejętności i zmierzenia się z innymi. Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć, które dokumentują nasze zmagania.

>>FOTORELACJA<<


25 Lat Wolności

   W dniu 5 czerwca 2014 r. w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie uczniów klas zawodowych ze świadkami wydarzeń 1989 roku - panią Janiną Stasiak i panem profesorem Stanisławem Dąbrowskim. Koordynatorem spotkania był Hufiec Pracy, realizując projekt poświęcony 25 rocznicy odzyskania wolności. Tego dnia odbyła się I część projektu - żywa lekcja historii pn. "Świadkowie wydarzeń 1989". W drugiej części projektu, 17.06.2014 r., odbędzie się mecz piłki nożnej "Solidarni".

>>FOTORELACJA<<

Dzień Sportu 2014 w CKZiU

   Dnia 4 czerwca zorganizowaliśmy dla naszych uczniów Dzień Sportu. Młodzież reprezentowała swoje klasy w 5-osobowych zespołach. Wyruszyliśmy całą grupą w kierunku Lasku Złotoryjskiego - trasą przetrwania. Naszym celem była łąka. Po przejściu malowniczym terenem leśnym, dotarliśmy na polanę. Rozegraliśmy tam kilka gier: kwadrant, dwa ognie, bule, przeciągaliśmy linę oraz zagraliśmy w ziemniaka. Po zakończeniu rywalizacji sportowej cała ekipa udała się do szkoły, gdzie na łonie natury zorganizowaliśmy dla naszych uczniów grillowanie w plenerze oraz zagraliśmy mecz w piłkę siatkową. W tym dniu była przepiękna pogoda, humory nam dopisywały, poznaliśmy się lepiej i nawet polubiliśmy "groszek"... (ale to inna historia). Zapraszamy za rok do wspólnej zabawy i nowych wrażeń.

>>FOTORELACJA<<


Projekt "Młodość to stan umysłu"

     Na terenie ogrodu szkoły kręciliśmy spot p.t. "Młodość to stan umysłu". Filmik ma pokazać dobrego ducha szkoły, która łączy pokolenia oraz jest miejscem twórczej atmosfery i kreatywności naszych uczniów, słuchaczy i nauczycieli. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Pani Jolanta Watral.
Produkcja filmu: BRAND FILM

"Najlepszy uczeń w zawodzie"

   W dniu 4 czerwca w naszej szkole odbyła się Gala uczestników konkursu "Najlepszy uczeń w zawodzie" w roku 2014 w subregionie legnickim. Laureaci Konkursu odebrali dyplomy i upominki z rąk pana Józefa Dymalskiego – Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego oraz pani Małgorzaty Medyk - Zastępca Dyrektora Wydziału Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Wśród laureatów Konkursu nie mogło zabraknąć naszych przedstawicieli! Uczennice z klas 3F i 4F: Klaudia Kurczab, Anna Borucińska i Ewelina Byczek są laureatkami II miejsca konkursu pn. "Najlepsi Uczniowie w Roku 2014 w Zawodzie Technik Usług Fryzjerskich w Regionie Legnickim". Do Konkursu przygotowywał uczennice pan Daniel Żurawski. Również Emilia Kurowska, Magdalena Mosica i Dominika Malik - podopieczne pana Wojciecha Mielińskiego z klasy 2K zostały wyróżnione za zajęcie II miejsca w konkursie pn. "Najlepsi Uczniowie w Roku 2014 w Zawodzie Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych w Regionie Legnickim". SERDECZNIE GRATULUJEMY!

>>FOTORELACJA<<


"Bo radość jest w nas"

   26 maja 2014 roku w Legnickim Parku Technologicznym KGHM LETIA odbyła się pierwsza edycja Dolnośląskiego Przeglądu Artystycznie Zakręconych Seniorów pn. "Bo radość jest w nas". Organizator projektu - Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego założył ambitne cele: zaprezentowanie mieszkańcom województwa dorobku artystycznego seniorów z naszego regionu, wymiana doświadczeń artystycznych między uczestnikami Przeglądu oraz kultywowanie polskich tradycji. Bez wątpienia zostały one zrealizowane z nawiązką - uczestnicy spotkania doskonale się bawili przy muzyce chóralnej i estradowej, a także oglądając programy kabaretowe. W tak wspaniałej imprezie nie mogło zabraknąć Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego! "Nasi" seniorzy z Legnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaprezentowali się, z powodzeniem, w dwóch kategoriach: chóry i kabarety. Chór "Appassionata", prowadzony przez panią Bogumiłę Wawrzyńską, zajął trzecie miejsce. Chórzystki przedstawiły dwa utwory, pierwszy wykonany acapella pt. "We skall overcome" oraz piękną kompozycję "Miejcie nadzieję". Natomiast pani Stefania Karolewska z Kabaretu "Idylla" brawurowym wykonaniem monologu J.Tuwima "Kwiaciarka" wywalczyła miejsce drugie. Uczniowie z klas 2K i 3E: Piotr Manget, Dawid Ciąpała, Dominika Kostałowska i Angelika Żychoniuk, pod opieką pani Marty Gagat, przygotowali bufet kawowy i zapewnili obsługę cateringową. "Podążaj szlakiem tęczy, szlakiem piosenki, a wszystko wokół ciebie stanie się piękne", te słowa z piosenki Indian stały się hasłem przewodnim legnickiego spotkania pozytywnie "zakręconych" seniorów.

>>FOTORELACJA<<


Festyn z okazji Dnia Matki

   W dniu 23.05.2014r w Poradni Psychologiczno Pedagogicznej nr 2 w Legnicy odbył się festyn z okazji Dnia Matki zaadresowany do wszystkich podopiecznych poradni oraz okolicznych mieszkańców. Pracownicy poradni przygotowali wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Nasza szkoła w ramach ścisłej współpracy wzięła udział w festynie poszerzając ofertę imprezy o pokaz możliwości jakie posiadają uczennice Szkoły Zasadniczej w klasie fryzjerstwa. Dziewczęta z klasy 1 az (Paulina Lichocka, Kinga Radoń, Dorota Sokołowska, Angelika Perczyńska) pod czujnym okiem pani Agnieszki Sulisz prezentowały na uczestnikach zabawy najnowsze trendy fryzjerskie. Dzięki wspaniałej pogodzie oraz atmosferze jaka towarzyszyła spotkaniu nasz kącik fryzjerski cieszył się ogromnym zainteresowaniem, co pozwoliło nam atrakcyjnie promować ofertę CKZiU. Organizatorem promocji był pan Marek Pusz.

>>FOTORELACJA<<


"Najlepszy Sprzedawca 2014 roku"

   21 maja 2014 roku w naszej szkole odbył się międzyszkolny konkurs "Najlepszy Sprzedawca 2014 roku". Przystąpiło do niego 22 uczniów z zasadniczych szkół zawodowych kształcących młodzież w zawodzie sprzedawca. W trakcie konkursu uczestnicy rozwiązywali zadania testowe oraz przystąpili do zadań praktycznych. W oczekiwaniu na wyniki konkursu uczniowie i ich opiekunowie mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej "Prawa e-konsumenta". Wyniki konkursu: I miejsce - Laura Bielecka z Zespołu Szkół Agrobiznesu w Bolkowie, II miejsce - Monika Szczepańska z Zespołu Szkół w Polkowicach, III miejsce - Agata Reichel uczennica naszej szkoły z klasy 2az. SERDECZNIE GRATULUJEMY LAUREATKOM, organizatorki konkursu: Dorota Wesołowska i Patrycja Rowgiejsza

>>FOTORELACJA<<


Spotkanie z ks. dr Bogusławem Wolańskim

   9 maja 2014 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie ks. dr Bogusława Wolańskiego z gimnazjalistami i uczniami legnickich szkół średnich. Ksiądz Bogusław wygłosił wykład pt. "NIEŚĆ EWANGELIĘ NA WSPÓŁCZESNE AREOPAGI", w którym poruszył najważniejsze treści z homilii świętego Jana Pawła II wygłoszonej w czasie wizyty w naszym mieście w 1997 roku. Dokonał również podsumowania wszystkich refleksji związanych z kanonizacją Jana Pawła II. Przypomniał, że papież zwracał w niej uwagę na miłość i sprawiedliwość w relacjach międzyludzkich, których Ÿródłem jest Eucharystia. Wykładu wysłuchali również: Adam Sikorski - Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Legnicy oraz Jan Janus - proboszcz naszej parafii.

>>FOTORELACJA<<


Spotkanie z europosłanką

   W dniu 29 kwietnia 2014 r. w auli naszej szkoły, już po raz drugi, odbyło się spotkanie z europosłanką - panią Lidią Geringer de Oedenberg. Tematem spotkania była umowa ACTA, która jest szeroko komentowana w mediach oraz BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE. Pani europoseł udzielała odpowiedzi na temat tego kontrowersyjnego porozumienia, aby rozwiać wątpliwości wszystkich zainteresowanych osób. W prelekcji wzięli udział uczniowie ze wszystkich legnickich szkół średnich. Gościem spotkania był również pan Michał Huzarski - Radny Sejmiku Dolnośląskiego.

>>FOTORELACJA<<


Dni Zdrowia

   Wybrani uczniowie klasy 1K wzięli udział w DNIACH ZDROWIA pod hasłem "Wiem co jem". Akcja została przygotowana dla uczniów klasy 3 i 5 szkoły podstawowej w Lubinie. Uczniowie naszej szkoły razem z nauczycielem omówili dzieciom prezentację na temat składników odżywczych zawartych w pożywieniu oraz ich roli w organiźmie człowieka (włączając dzieci w dyskusję na ten temat). Następnie razem z dziećmi nasi uczniowie przygotowali zdrowe śniadanie złożone z 5-ciu grup produktów żywnościowych (1. mleko i produkty mleczne, pieczywo; 2. twaróg i sery; 3. ryby; 4. warzywa i owoce; 5. jaja), po czym wszyscy uczestnicy zjedli przygotowane II śniadanie. Natomiast w klasach gimnazjalnych omówiono hasło "Pięć posiłków w ciągu dnia", co połączono z promocją zawodów gastronomicznych kształconych w naszej szkole. W ramach promocji omówiono również pozostałe zawody (w tej części promocji wzięła udział uczennica lasy 2F).
   Akcję przygotowali: Marta Pokrywka, Katarzyna Ferensztajn, Anna Słowińska, Marek Pusz.

>>FOTORELACJA<<


Pożegnanie Absolwentów

   25 kwietnia odbył się uroczysty apel, na którym pożegnaliśmy pierwszych absolwentów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. W uroczystości uczestniczyła dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, zaproszeni goście, uczniowie z klas młodszych oraz tegoroczni absolwenci wraz z wychowawcami: uczniowie z klasy 3 A z wychowawcą, panią Leokadią Malec, uczniowie z klasy 4 Fa z wychowawcą, panią Agnieszką Mozalewicz, uczniowie z klasy 4 Fb z wychowawcą , panią Iwoną Starostą, uczniowie z klasy 4 EGK z wychowawcą, panią Anettą Chalik oraz słuchacze z klasy 3 LZA z wychowawcą, panią Barbarą Szczypiorską.
   Program uroczystości był bardzo bogaty, na wstępie głos zabrała pani Izabela Stasiak- Kicielińska, Dyrektor Szkoły, która, wraz z wychowawcami, wręczała również świadectwa, nagrody i dyplomy wyróżnionym uczniom i słuchaczom. Następnie obejrzeliśmy prezentację złożoną ze zdjęć absolwentów, ukazującą ich pobyt w naszej szkole. Autorem pokazu był pan Marek Pusz.
   Szczególnie wzruszającym momentem apelu była ceremonia "odcięcia pępowiny", czyli pożegnanie wychowawców klas z podopiecznymi. Każdy wychowawca wygłosił mowę pożegnalną, po raz ostatni odczytał z dziennika listę obecności uczniów i "odciął" symboliczną pępowinę. Swoich starszych kolegów pożegnali również uczniowie z klas młodszych - Kacper Frodyma i Martyna Mankiewicz z klasy 3 EGK, którzy, prócz życzeń wielu sukcesów w życiu, odczytali im horoskop maturalny. W imieniu tegorocznych absolwentów głos zabrały Pamela Stężyca z klasy 4 Fa i pani Urszula Duch - słuchaczka z klasy 3 LZA. Organizatorem uroczystości była świetlica szkolna.

>>FOTORELACJA<<


Obchody Roku Oskara Kolberga

   24 kwietnia, w ramach obchodów Roku Oskara Kolberga, wysłuchaliśmy audycji przygotowanej przez nauczycieli świetlicy. Postanowiliśmy w ten sposób uczcić dwusetną rocznicę urodzin wybitnego Polaka, bardzo zasłużonego dla polskiej kultury i nauki. Oskar Kolberg był muzykiem i kompozytorem, a przede wszystkim etnografem i folklorystą. W ciągu półwiecza swojej pracy prowadzonej w latach 1839 - 1890, obejmującej tereny całej przedrozbiorowej Rzeczpospolitej, Kolberg dokumentował wszystko to, co z kulturą było zwišzane: pieśni, tańce, obrzędy, legendy i obyczaje, sposób mowy, a także ubiory. Zgromadził gigantyczne archiwum dokumentujące wszelkie aspekty szeroko rozumianej kultury tradycyjnej. Do dziś dzieło Kolberga pt. "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce" stanowi źródło inspiracji dla kompozytorów, muzyków folkowych, zespołów amatorskich, wreszcie badaczy i wszystkich pragnących poznać kulturę wsi polskiej XIX stulecia. Audycja okraszona została melodiami z różnych regionów Polski. Mieliśmy okazję usłyszeć melodie i piosenki, których na co dzień nie słuchamy: "Oj, śpiwom jo se śpiwom" z Lubelszczyzny, "Pasła gąski" z Podhala, "Dzwoneczki liliowe" z Kujaw.


Konkurs literacki

   W dniu 16 kwietnia 2014 roku w bibliotece szkolnej odbył się konkurs literacki pod nazwą "Z wiosną miłość się zaczyna...". Jego celem było wzbudzenie wśród uczniów motywacji do poszerzania znajomości literatury o tematyce miłosnej, a także uwrażliwienie ich na piękno miłości w poezji. Uczniów obowiązywała znajomość bibliografii i uczestnictwo w spotkaniach przygotowujących do konkursu. Konkurs podzielony był na dwa etapy, w pierwszej części uczestnicy rozwiązywali test, który zawierał pytania dotyczące różnych rodzajów miłości w prozie i poezji. Drugi etap polegał na odgadnięciu tytułu dzieła, jego autora i wykonawcy prezentowanej poezji śpiewanej. Przebieg konkursu nadzorowała i oceniała Komisja w składzie: pani Danuta Przechera - wicedyrektor szkoły, pani Krystyna Ambrożuk oraz pani Mieczysława Kowalewska. Zmagania konkursowe obserwowali uczniowie i nauczyciele. Zabawnym i relaksującym akcentem była scenka rodzajowa pt. "Miłość wg Reymonta" wykonana przez członków Kawiarenki Literackiej. Laureatami konkursu zostali: Patrycja Lisicka z kl. III A – miejsce I, Paulina Wowk z kl. III A – miejsce II, Katarzyna Nowicka z kl. II F – miejsce III, Patrycja Jakubowska z kl. II F – miejsce IV, Anna Grabczyńska z kl. II F – miejsce V, Krystyna Ambrożuk i Mieczysława Kowalewska – organizatorki konkursu

>>FOTORELACJA<<


PROMOCJA SZKOŁY - Auchan Legnica

   W dniu 12.04.2014r zespół pedagogów szkolnych wraz z grupą nauczycieli przy wsparciu uczniów naszej szkoły przeprowadził akcję promocyjną w hipermarkecie Auchan w Legnicy. Promocja odbyła się dzięki uprzejmości właœcicieli Restauracji MARGHERITA Państwa Beaty i Michała Wiśniewskich, którzy to udostępnili powierzchnię swojej restauracji oraz możliwości korzystania z energii. Akcja miała za zadanie poprzez kontakt bezpośredni dotrzeć do potencjalnych kandydatów do naszej szkoły i ich rodzin i zachęcić do skorzystania z oferty edukacyjnej naszej szkoły w latach 2014/2015. Wszyscy zainteresowani mogli spróbować wyśmienitego chleba ze "Smarowidłem legnickim", uczesać się wg najnowszych trendów i zapoznać z podstawowymi procesami chemicznymi tworzonymi na żywo. W promocji udział wzięli uczniowie klasy 1K - Angelika Bystra i Klaudia Tryka, 2K - Tomasz Frey i Karolina Malik, 1bz - Artur Siewniak, Patrycja Jurkowska i Patryk Stojanowski, 3az - Marcelina Sobczak i Paulina Ród, 2F - Ewa Bubnicka i Monika Kot, 4A - Paulina Stężycka i Dorota Malinowska, 1AHL - Patrycja Wasiuk, 2AGH –-Klaudia Chlebowska i Ewa Martynek. Nauczyciele uczestniczący: Katarzyna Ferensztajn, Agnieszka Sulisz, Beata Kotiuszko, Patrycja Rowgiejsza, Przemek Nowicki, Ewa Bąk, Małgorzata Szymańska, Dorota Gajos. Organizatorzy: Marek i Renata Pusz.

>>FOTORELACJA<<


"Konkurs z Jajem"

   9 kwietnia zastał rozstrzygnięty "Konkurs z Jajem", czyli konkurs na najładniejszą ozdobę świąteczną, w którym wzięło udział 23 uczniów. Wśród propozycji konkursowych znalazły się wielkanocne pisanki wykonane różnymi technikami m.in. decupage, quillingu, zwierzątka i inne przedmioty rękodzieła nawiązujące do tradycji Świąt Wielkanocnych. W głosowaniu udział wzięli uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły, którzy docenili kunszt młodych artystów. W sumie oddano 331 głosów.
   Wyniki konkursu: I miejsce Aleksandra Grządkowska z kl. 4B, II miejsce Paulina Stupień z kl. 4B, III miejsce Natalia Kozłowska z kl. 1AHL, IV miejsce Marcela Wolszczak z kl. 4 B, V miejsce Anna Krawczyk z kl. 2.
   Zwycięskie prace biorą udział w "Wiosennym konkursie na pisanki, palmy i ozdoby wielkanocne", organizowanym przez Legnickie Centrum Kultury. Prace wystawione są w Palmiarni Legnickiej. Mieszkańcy miasta oraz goście odwiedzający Palmiarnię mogą oddać swój głos na poszczególne prace. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 12 kwietnia. Zapraszamy do głosowania na pracę naszych uczniów.

>>FOTORELACJA<<


Odwiedziny Wielkanocne

   Dnia 07.04.2014 r. nauczyciele świetlicy zorganizowali odwiedziny w Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych przy ul.Grabskiego. Uczennice kl. IV B i II F przygotowały program artystyczny: wiersze i piosenki religijne związane ze Świętami Wielkanocnymi. Mieszkańcy zostali poczęstowani babeczkami świątecznymi i faszerowanymi jajami przygotowanymi przez uczniów z kl. 2K. Wręczono również własnoręcznie wykonaną kartkę świąteczną i oryginalną pisankę. Podopieczni byli bardzo wzruszeni. W dniu 08.04.2014 r. przekazaliśmy również życzenia i pisanki pacjentom i personelowi Oddziału Medycyny Paliatywnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.


Misterium Drogi Krzyżowej

   6 kwietnia 2014 r. w auli naszej szkoły mogliśmy uczestniczyć w Misterium Drogi Krzyżowej inspirowanym tekstami ks. Jana Twardowskiego. Poezję ks. Jana czytał mistrz słowa, wybitny aktor Jan Nowicki, a przejmującą muzykę zagrała grupa De Profundis. Misterium to projekt, który poprzez współcześnie brzmiącą muzykę i poezję ma przypomnieć wydarzenia sprzed przeszło 2000 lat, które wpłynęły na historię naszej cywilizacji. "Byliśmy pod wielkim wrażeniem, piękne, przejmujące, ludzkie..." - oto najczęściej powtarzające się komentarze uczestników Misterium.

>>FOTORELACJA<<


Dolnośląska Gala Sportu Młodieżowego

   4 kwietnia 2014 r. w naszej szkole odbyła się Dolnośląska Gala Sportu Młodzieżowego 2014. Na uroczystości podsumowane zostały efekty współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży organizowanego w ramach ogólnopolskiego Systemu Sportu Młodzieżowego. Podczas Gali, kluby sportowe, które wyróżniły się we współzawodnictwie, otrzymały nagrody pieniężne (w klasyfikacji generalnej nasz region zajmuje czwartą pozycję w Polsce). W uroczystości uczestniczyli m.in. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Wicemarszałek Radosław Miło oraz Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. Gościem honorowym Gali była Natalia Czerwonka - olimpijka, która jako jedyna Dolnoślązaczka zdobyła medal na igrzyskach w Soczi (srebrny medal w drużynie łyżwiarek szybkich).

>>FOTORELACJA<<


Dzień Przedsiębiorczości

   W dniu 02.04.2014r nasza szkoła pierwszy raz wzięła udział w jedenastej edycji programu Dzień Przedsiębiorczości organizowany przez Fundację Młodzieży Przedsiębiorczości pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Narodowym Bankiem Polskim. Celem programu było umożliwienie uczniom zweryfikowanie ich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie. Zapoznanie w praktyce ze specyfiką konkretnych zawodów. Pomoc uczniom w pozyskaniu informacji o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danej profesji. Ponadto celem dodatkowym było włączenie dorosłych w edukację młodzieży. Zbudowanie dobrych relacji między szkołą a miejscem pracy. Uświadomienie młodym ludziom konieczności dostosowywania się do zmieniających się warunków na rynku pracy. Promowanie przedsiębiorczych postaw wśród młodzieży. W akcji udział wzięło 65 uczniów przy współudziale 36 pracodawców i instytucji. O atrakcyjności przedsięwzięcia świadczą wypowiedzi samych zainteresowanych: "Miałyśmy możliwość dowiedzieć się jak wygląda praca policjanta w Komendzie Miejskiej Policji w Legnicy, technika kryminalnego oraz BHP'owca, zdjąć różnymi sposobami odciski palców, obejrzeć wszystkie pomieszczenia w policji. Dowiedzieć jakie są zasady rekrutacji do pracy, jak wyglądają testy sprawnościowe, jak zdjšć zapach z ciała (z dłoni ;D), jaki jest system zmianowy, jakie trzeba mieć wykształcenie, oraz jakie skończyć kursy. :D" - Estera Wertka 2 AGH "Uważam, że takie akcje są bardzo przydatne dla uczniów, ponieważ mogš oni poznać specyfikę danego zawodu i zobaczyć jak na co dzień funkcjonuje firma. Uczennice stawiły się na czas, były aktywne, chętnie zadawały pytania dotyczšce naszej działalności." - Agnieszka Matuszczyk, Cech Rzemiosł Różnych w Legnicy Zapraszamy za rok!

>>FOTORELACJA<<


Spotkanie z Andą Rottenberg

   28 marca w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie z Panią Andą Rottenberg. Miało ono szczególny charakter, gdyż pani Anda znalazła się w gronie znajomych, którzy chętnie wspominali wspólnie czasy szkolne czy sąsiedztwo na ul. Orzeszkowej. Pretekstem do wspólnych wspomnień legnickich była lektura książki Pani Andy "Proszę bardzo".
   Uczestnicy spotkania z uznaniem wypowiadali się o książce, dzięki której, jak mówili, przypomnieli sobie dawną Legnicę i siebie z tamtych lat. Kilka osób potwierdziło, że czytając autobiografię pani Andy Rottenberg czuli, jakby czytali o sobie i swojej własnej historii.
   Motywem przewodnim rozmowy z Panią Andą Rottenberg była tożsamość. Pani Rottenberg wyznała, że to w Legnicy, dzięki jej wielokulturowości, nauczyła się tolerancji. Na pytanie: Gdzie szukać tożsamości legnickiej? Pani Anda odpowiedziała, że jest ona wielowarstwowa, m. in. polska, niemiecka, rosyjska, łemkowska i grecka. Jej zdaniem niczego nie należy wyrzucać, przeciwnie, trzeba odsłonić tę "migotliwość wielokulturową" i pamiętać o swoich korzeniach, które tkwią w rodzinie.

>>FOTORELACJA<<


Konkurs Literacki

   28 marca 2014 r. uczennice naszej szkoły z Technikum nr 1: Joanna Szwedt, Emilia Kurowska oraz Katarzyna Nowicka wzięły udział w etapie regionalnym Konkursu Literackiego pn. "Józef Ignacy Kraszewski pisarz obojga narodów", zorganizowanym w ramach współpracy Dolnego Śląska i Wolnego Państwa Saksonii. Do konkursu uczennice przygotowała pani Iwona Aleksiejuk.

>>FOTORELACJA<<


"Żeby życie nie bolało..."


   Pani Marianna Wojtasik to, można powiedzieć, supersłuchaczka! O tym, że śpiewa w chórze Appassionata i z powodzeniem występuje w grupie kabaretowej wiemy wszyscy, ale, że także pisze wiersze – dowiedzieliśmy się niedawno. Do tej pory Pani Marianna pisała głównie "do szuflady", za naszą namową postanowiła podzielić się swoją poezją z innymi.

-------> wiersze...


Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej Legnicy


   27 marca odbyły się w naszej szkole wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej Legnicy. Obie kandydatki: Justyna Bułdak i Emilia Kurowska otrzymały głosy poparcia i będą reprezentowały naszą szkołę w Radzie.
   Gratuluję! Przewodnicząca Szkolnej Komisji Wyborczej Patrycja Wasiuk.


Przegląd piosenki angielskiej

   26 marca 2014 roku w Centrum Kultury 'Muza' w Lubinie odbył się finał konkursu "Thank you for the music", który odbywał się w ramach szesnastej edycji Dni Brytyjskich organizowanych cyklicznie przez Salezjańskie Liceum w Lubinie. Podstawowym celem XVI rejonowego przeglądu piosenki anglojęzycznej była promocja znajomości zarówno języka angielskiego jak i elementów kulturowych krajów, w których ten język dominuje. Podczas prezentacji piosenek przez uczniów różnych szkół brane pod uwagę były: walory głosowe, dobór repertuaru, poprawność językowa, dykcja i interpretacja utworu. Uczennica naszej szkoły Karolina Cydzik z klasy 2F świetnie sobie z tym zadaniem poradziła. W eliminacjach, w czasie których przepięknie zaśpiewała piosenkę Adele: "Make you feel my love" pokonała innych kandydatów i zakwalifikowała się do wielkiego finału. W czasie wielkiej gali Karolina zaprezentowała się również znakomicie. Choć nie wygrała, pokazała że śpiewanie w języku angielskim jest jej mocną stroną. Gratulujemy!

>>FOTORELACJA<<


Grand Prix dla Pani Stefanii !


   23 marca w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy odbyły się miejskie eliminacje 59 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W turnieju "wywiedzione ze słowa" Grand Prix otrzymała Pani Stefania Karolewska - słuchaczka Legnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pani Stefania jako kwiaciarka z wiersza Juliana Tuwima (pod tym samym tytułem) zdobyła uznanie w oczach jurorów i publiczności, otrzymała również kwalifikację do etapu rejonowego. Eliminacje rejonowe odbędą się 26.04.2014 o godzinie 10 na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Gratulujemy Pani Stefanii sukcesu i życzymy kolejnych.


Akcja "Kino Kobiet"

   W dniu 20 marca 2014r. już poraz drugi uczestniczyliśmy w cyklicznej imprezie organizowanej przez kino Helios, pt."Kino Kobiet". Promowaliśmy wśród uczestniczek Naszą Szkołę. Kucharze pod kierunkiem Wojciecha Mielińskiego częstowali klientki sałatkami ze świeżych warzyw komponowanych na bieżąco na podstawie utworzonego Zielonego Szwedzkiego Bufetu. Fryzjerki pod kierunkiem Agnieszki Sulisz czesały zaproszone klientki wg pomysłu wykonujących. Dodatkowo prezentowano fryzury na główkach fryzjerskich. Natomiast Renata Pusz prezentowała różne formy makijażu dla chętnych uczestniczek. Podczas akcji Nasze stoiska cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

>>FOTORELACJA<<


CKZiU zwyciężyło w Wielkim Finale "Dnia z Podravką"!!!


   Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Legnicy ZWYCIĘŻYŁO!!! w III Edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Dzień z Podravką". W Wielkim Finale drużyna w składzie: Katarzyna Kiećko, Monika Łukawska, Adrian Kwapis pokonała drużyny z całej Polski wyłonione w konkursach regionalnych. Opiekę nad zwycięską drużyną sprawowała pani Anetta Chalik, a całość koordynował pan Wojciech Mieliński.
   Relacje medialne:


Technik Żywienia i Organizacji Usług Gastronomicznych - konkurs

   19.03.2014 roku odbył się w naszej szkole Konkurs Na Najlepszego Ucznia w Zawodzie TECHNIK ŻYWIENIA I ORGANIZACJI USŁUG GASTRONOMICZNYCH, zorganizowany w ramach projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II". W konkursie wzięły udział drużyny reprezentujące Zespół Szkół Ekonomicznych w Głogowie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Legnicy. Celem Konkursu zorganizowanego w subregionie legnickim było wyłonienie drużyny na eliminacje wojewódzkie, które odbędą się 11.04.2014 r. w Jeleniej Górze. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy II K: Emilia Kurowska, Dominika Malik i Magdalena Mosica. Drużynę do Konkursu przygotował Pan Wojciech Mieliński. Przewodnicząca Komisji Konkursowej Janina Klecha-Urban

>>FOTORELACJA<<


Wyższa Szkoła Hotelarstwa i Gastronomii - wycieczka

   W dniu 12 marca 2014 uczniowie Technikum Nr 1 (kucharze) wraz z opiekunami odwiedzili Wyższą Szkołę Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu.
   Celem wycieczki było pokazanie możliwości dalszego kształcenia się w zawodach gastronomicznych i tym samym uzyskanie wyższego wykształcenia.
   W WSHiG młodzież zwiedzała obiekty dydaktyczne i pracownie do zajęć praktycznych. Specjalnie dla nich zorganizowano warsztaty barmańskie i efektowny pokaz robienia sushi.
   Po zapoznaniu się z ofertą uczelni cała grupa pojechała zwiedzać poznańską starówkę, a co niektórzy zakupili słynne rogale z białym makiem.

>>FOTORELACJA<<


Kucharz Małej Gastronomii - konkurs

   11.03.2014 roku odbył się w naszej szkole Konkurs Na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz Małej Gastronomii Roku 2014, zorganizowany w ramach projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II". W konkursie wzięły udział drużyny reprezentujące szeœć placówek: SOSW w Głogowie, SOSW w Jaworze, ZPS w Legnicy, ZS i PO w Lubinie, SOSW w Szklarach Górnych oraz SOSW w Wąsoszu. Celem Konkursu było wyłonienie jednej drużyny laureatów, którzy wezmą udział w finale na etapie wojewódzkim. Anetta Chalik - Przewodnicząca Komisji Konkursowej

>>FOTORELACJA<<


Konkurs w zawodzie Kucharz

   5.03.2014 roku odbył się w naszej szkole Konkurs na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz Roku 2014, zorganizowany w ramach projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II". W konkursie wzięły udział drużyny reprezentujące cztery szkoły: ZSE z Głogowa, ZS z Przemkowa, ZSZ ze Złotoryi i naszą - CKZiU z Legnicy. Celem Konkursu było wyłonienie jednej drużyny laureatów, którzy wezmą udział w finale na etapie wojewódzkim. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów z klasy II BZ: Nikola Chrzan, Sandra Maroszek i Wiktor Lech. Drużynę przygotowała do Konkursu Pani Katarzyna Ferensztajn.

>>FOTORELACJA<<


Licealiada - siatkówka dziewcząt

   Drużyna CKZiU zajęła wysokie trzecie miejsce w Mistrzostwach Legnicy w Piłce Siatkowej Dziewcząt. W składzie "brązowej" drużyny grały następujące zawodniczki: Patrycja Jakubowska, Anna Skura (2F); Ewa Serafin, Natalia Kudła, Weronika Partyka, Małgorzata Nowakowska (3F); Sandra Mentel (3ALP); Sylwia Kontroniewicz (3EGK); Wioleta Kasperkiewicz (4EGK). Opiekę trenerską nad naszą drużyną pełniła Pani Leokadia Malec. GRATULUJEMY !

>>FOTORELACJA<<


Targi pracy i zawodów

   12.02.2014r. Nasza Szkoła uczestniczyła w Targach Pracy i Zawodów, które odbyły się w Letia Business Center w Legnicy. Impreza zorganizowana została w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pn. "Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II" realizowanego przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego - Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego - Wydział Edukacji i Nauki.

>>FOTORELACJA<<


Spotkanie z kombatantami

   UROCZYSTOŚĆ W RAMACH OBCHODÓW 69 ROCZNICY ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ W LEGNICY - 7 lutego świętowaliśmy 69 rocznicę zakończenia wojny w naszym mieście. Z tej okazji Prezydent Miasta Tadeusz Krzakowski zaprosił do naszej szkoły dostojnych gości: legnickich kombatantów, radnych Rady Miejskiej, kapelanów środowisk kombatanckich i mieszkańców miasta. Mieliśmy wyjątkową okazję spotkać się z osobami, które doświadczyły okrucieństw II wojny światowej oraz trudów życia w odbudowującym się kraju. Wśród przybyłych gości obecni byli: Maria Jurkiewicz - Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Legnicy, Maria Kisielewska-Podrez - Prezes Oddziału Polskiego Związku Byłych WięŸniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, Czesław Kowalak- Prezes Zarządu Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Legnicy a także ks. Prałat Władysław Jóźków.
   Szanowni Seniorzy wspominali, jak budowali swoje życie w mieście, jakie zakłady funkcjonowały zaraz po wojnie, jak rozwijało się szkolnictwo. Niektórzy jednak nie chcieli wypowiadać się na głos, być może wspomnienia z tamtych czasów są wciąż zbyt bolesne? Wiele więc pytań, które chcieliśmy zadać - nie padło z naszych ust, ale i tak to spotkanie było dla nas niezapomnianą lekcją historii i patriotyzmu.
   Podczas uroczystości Prezydent Tadeusz Krzakowski, Adam Sikorski - Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu oraz Iwona Gorczyca - Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 zostali uhonorowani Odznaką za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Odznaczenia wręczył Jerzy Górski - Prezes Zarządu Miejskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Jako współgospodarze uroczystości staraliśmy się przyjąć gości jak najlepiej potrafimy, uczniowie z technikum gastronomicznego upiekli ciasta, a pierwszoklasiści z klasy kelnerskiej podawali do stołów. Na zakończenie uroczystości program artystyczny zaprezentowali słuchacze z Legnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku: chór Appassionata wystąpił z koncertem pieśni patriotycznych i biesiadnych, a Grupa kabaretowa przypomniała satyryczną twórczość Juliana Tuwima. Co tu kryć, to międzypokoleniowe spotkanie było niezapomniane.

>>FOTORELACJA<<

V Legnickie Prezentacje Edukacyjne

   Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego uczestniczyło w V Legnickich Prezentacjach Edukacyjnych, które odbyły się 5.02.2014 r. w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Legnicy pod patronatem Prezydenta Miasta Legnicy. Wystawców przywitali rektor Państwowej Wyższej Szkoły zawodowej prof. Ryszard Pisarski i prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski.
   Celem targów było przybliżenie uczniom szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych dostępnych ofert edukacyjnych wyższych uczelni i szkół ponadgimnazjalnych oraz możliwości rozwoju osobistego. Umożliwi to młodzieży zaplanowanie kariery zawodowej, by stać się konkurencyjnym na zmieniającym się rynku pracy.
   Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Kucharze częstowali zwiedzających chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem a fryzjerzy wykonywali wymyślne fryzury.

>>FOTORELACJA<<


Światowy Dzień Walki z Rakiem

   4 lutego 2014 r. w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem w naszej szkole odbyła się prelekcja na temat profilaktyki chorób nowotworowych.
    Pani Bogumiła Wyrzykowska przygotowała prezentację multimedialną, która miała na celu przybliżenie uczniom wiedzy na temat czynników ryzyka powstawania nowotworów, profilaktyki oraz statystyki. Szczególną uwagę autorka prezentacji poświęciła chłoniakom, w związku alarmującym wzrostem zachorowań na tę odmianę raka złośliwego. W trakcie prelekcji młodzież obejrzała także film dotyczący prewencji raka szyjki macicy (głównie poprzez szczepienia, regularne badania cytologiczne, zapobieganie zakażeniom HPV).
   Pani Anna Socha – pielęgniarka szkolna przekazała uczniom informację dotyczące legnickich placówek, w których można wykonać badania kontrolne oraz ulotki, które mogli zabrać do swoich domów. Prelekcja wzbudziła duże zainteresowanie wśród młodzieży.

>>FOTORELACJA<<