Wiadomości archiwalne - I semestr 2017/2018


STUDNIÓWKA 2018


                                                                              

XXII Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności

   07.11.2017 odbył się etap szkolny olimpiady. W eliminacjach brali udział uczniowie klasy 3K i 2K. Tematyką wiodącą były "Owoce i warzywa - przetwórstwo i rola w żywieniu". Uczniowie rozwiązali test składający się z 40 pytań z zakresu technologii gastronomicznej i zasad żywienia człowieka. Etap szkolny wyłonił kandydatów do etapu okręgowego, zostały nimi uczennice klasy 2K: Wiktoria Skorupska oraz Paula Ułazowska. Zwyciężczynie etapu szkolnego wzięły udział 12.01.2018 w etapie okręgowym olimpiady, który odbył się w Jeleniej Górze. Uczestnicy zmagali się z testem złożonym z 80 pytań z zakresu tematyki spożywczej - chemii spożywczej, biochemii, szeroko pojętych zasad żywienia i technologii gastronomicznej. W etapie wojewódzkim brało udział 62 uczniów z liceów i szkół technicznych. Nasze uczennice zajęły 25 i 29 miejsce. GRATULUJEMY!!!

>>FOTORELACJA<<


Pierwszy semestr za nami!

   9 stycznia odbył się apel podsumowujący naszą pracę w pierwszym półroczu roku szkolnego 2017/2018. Pani dyrektor Izabela Stasiak-Kicielińska omówiła wyniki klasyfikacji, przedstawiła rankingi klas w kategorii frekwencja oraz wyniki w nauce a także pogratulowała uczniom szczególnych osiągnięć. Ponadto nauczyciele wręczyli dyplomy i nagrody laureatom konkursów, które odbyły się w minionym półroczu.
Życzymy jak najlepszych wyników w drugim semestrze oraz spektakularnych sukcesów.

>>FOTORELACJA<<


I Ogólnopolski Turniej na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz

   5 stycznia 2018r. w Katowicach odbył się okręgowy etap I Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz, którego tematem były "Potrawy z drobiem w roli głównej".
W II etapie turnieju brało udział 11 uczniów z województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Naszą szkołę reprezentowała Martyna Kuś, uczennica 3 klasy ze specjalnością Kucharz Branżowej szkoły I Stopnia.
Turniej składał się z dwóch części. W części I uczniowie rozwiązali test pisemny, którego zakres obejmował wiedzę z zakresu technologii gastronomicznej, a w części II praktycznej - sporządzili danie zasadnicze zgodnie z tematem konkursu. W trakcie II części oceniany przez jury był: przebieg procesu technologicznego, forma ekspedycji potrawy oraz jej smakowitość.
Po podliczeniu punktów za test i oceny za zadania praktyczne Martyna uplasowała się wśród uczestników turnieju na IV miejscu.
                                                                                                                                         GRATULUJEMY!!!

>>FOTORELACJA<<


O  G  Ł  O  S  Z  E  N  I  E

Dyrektor CKZiU informuje, że od dnia 1 stycznia 2018 roku opłaty za wydanie duplikatu:
1. legitymacji szkolnej w wysokości 9 zł.
2. świadectwa / zaświadczenia w wysokości 26 zł.
pobiera się na rachunek bankowy:
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
59-220 Legnica, ul. Lotnicza 26
o numerze 24 1240 3464 1111 0010 5251 9094
W tytule przelewu należy podać imię i nazwisko ucznia/absolwenta, którego dotyczy duplikat.


Miłość źródłem i sensem życia człowieka

   Jak każdego roku o tej porze spotkaliśmy się w auli szkolnej na uroczystości przygotowującej nas do świąt Bożego Narodzenia. W tegorocznych rozważaniach skupiliśmy się na miłości, jako fundamencie życia ludzi. Miłość jest bowiem wyznacznikiem wszystkich naszych relacji. Bez niej nic nie ma znaczenia i sensu. Chrystus przychodząc na świat ukazuje jej prawdziwe znaczenie, a przez swoje życie i śmierć daje nam jej pełny obraz.
Dziękujemy koleżankom i kolegom oraz panu Markowi Wójciakowi za mądre słowa, które pozostaną w nas na długo oraz za wzruszenia i przeżycia przy wspaniałym programie artystycznym.
Wesołych Świąt :)

>>FOTORELACJA<<


Goście z SP 5

   Dnia 20 grudnia 2017 r. gościliśmy w naszej szkole grupę uczniów klasy 7 ze Szkoły Podstawowej nr 5 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Legnicy pod opieką pani Gabrieli Pietrzak - doradcy zawodowego.
Młodzież z Technikum nr 1 - z klasy 2 K oraz 2 F zorganizowała młodszym kolegom i koleżankom zajęcia zawodoznawcze pt.: "Poznajemy zawody - kucharz, fryzjer".
Uczniowie SP nr 5 mogli aktywnie uczestniczyć w poznawaniu tajników zawodu kucharz, własnoręcznie przygotowując pyszną pizzę pod okiem pana Wojciecha Mielińskiego oraz próbując swoich sił w czesaniu z panią Ewą Bąk.
Organizatorem zajęć była pani Gabriela Pietrzak.

>>FOTORELACJA<<


Spotkanie z o. Leonem Knabitem

   19 grudnia spotkaliśmy się z o. Leonem Knabitem, wyjątkowym człowiekiem, członkiem wspólnoty benedyktynów tynieckich. Ojciec Leon przyjechał do Legnicy na zaproszenie proboszcza Parafii Podwyższenia Krzyża, gdzie głosi rekolekcje adwentowe. Do naszej szkoły zaprosił o. Leona pan Marek Wójciak - nauczyciel religii. Ojciec Leon w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie powołania w życiu każdego człowieka. Jego zdaniem wybór właściwej drogi życiowej daje człowiekowi gwarancję bycia szczęśliwym.
Dziękujemy o. Leonie za podzielenie się z nami swoją wiedzą o życiu i mądrością oraz za cenne rady, przyprawione szczyptą humoru.

>>FOTORELACJA<<


Jarmark Świąteczny - Weihnachtsmarkt

   14 grudnia 2017 roku odbył się w naszej szkole Jarmark Świąteczny - Weihnachtsmarkt. Uczniowie klasy 1HK wraz z Samorządem Uczniowskim prezentowali zwyczaje świąteczne kultywowane w Niemczech, przyrządzili niemieckie specjały - Spitzbuben oraz aromatyczną herbatę. Dodatkową atrakcją było zdjęcie ze Św. Mikołajem.
Było smacznie i świątecznie.
W przygotowaniach pomagały nauczycielki języka niemieckiego oraz opiekun SU.

>>FOTORELACJA<<


"PIEROGI W ROŻNYCH ODSŁONACH"

   Dnia 07.12.2017r. w naszej szkole odbył się etap szkolny II OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU KUCHARSKIEGO. Temat turnieju: "Pierogi w różnych odsłonach".
Uczniowie - kucharze Branżowej Szkoły I Stopnia zmagali się z testem sprawdzającym wiedzę teoretyczną a następnie wykonywali praktyczne zadanie konkursowe: pierogi z kaszą gryczaną i białym serem. Jurorzy: Marta Gagat, Teresa Woźniakowska, Anna Zarzecka oceniali pracę uczniów: przebieg procesu produkcji potrawy, sposób wyporcjowania i wyekspediowania, oraz rezultat końcowy: pierogi z kaszą gryczaną i serem. Biorąc pod uwagę test i zadanie praktyczne wyniki konkursu były następujące:
I miejsce - Natalia Popko z klasy 2bz,
II miejsce - Natalia Chmielnicka z klasy 2bz,
III miejsce - Dawid Tłumak z klasy 2bz.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy umiejętności podczas wykonywania potrawy. Konkursowe pierogi rozpływały się w ustach.

>>FOTORELACJA<<


Wycieczka do Wrocławia

   Dnia 6 grudnia 2017 r. grupa uczniów naszej szkoły pod opieką pani Gabrieli Pietrzak i Eweliny Iwanickiej-Sankiewicz odbyła wycieczkę do Wrocławia.
Głównym celem wycieczki była Manufaktura "Cukier Lukier" - najmniejsza na świecie fabryka słodyczy, gdzie produkuje się ręcznie cukierki karmelki oraz lizaki, gdzie jest ponad 50 smaków i naturalne barwniki, do słodyczy dodaje się naturalne aromaty owocowe oraz olejki, gdzie można zobaczyć na własne oczy jak powstają cukierki oraz lizaki. Pokaz trwał około 45 min - mieliśmy możliwość przyglądania się pracy tamtejszych cukierników, którzy gotowali karmelową masę, wylewali ją na naszych oczach na kamienny blat i barwili, a potem ... :) mogliśmy wykonać własnego lizaka!
Kolejnym punktem był Jarmark Bożonarodzeniowy na wrocławskim Rynku.
Wycieczka była bardzo udana wszyscy wrócili zadowoleni.

>>FOTORELACJA<<


PODSUMOWANIE PROGRAMU BEZPIECZNA+

   W dniu 6 grudnia br. młodzież naszej szkoły wraz z opiekunami spotkała się na podsumowaniu programu Bezpieczna+. W trakcie spotkania panie Elżbieta Łukaszów i Renata Pusz przypomniały założenia programu, zaprezentowały szerokiej publiczności sprzęt zakupiony za środki pozyskane w programie oraz omówiły wszystkie działania, jakie podejmowała nasza szkoła w ramach programu BEZPIECZNA+. Podsumowanie zostało dodatkowo zwizualizowane prezentacją multimedialną. W trakcie spotkania zostały również ogłoszone wyniki "Międzyklasowego Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy", a wyróżnione drużyny z poszczególnych klas zostały uhonorowane przez dyrektora szkoły panią Izabelę Stasiak-Kicielińską okolicznościowymi dyplomami i nagrodami. Na zakończenie spotkania każdy uczeń naszej szkoły został wyposażony w breloczek ratowniczy.

>>FOTORELACJA<<


GALA STYPENDIALNA   W dniu 30 listopada 2017 r. w sali Centrum AGORA we Wrocławiu, miała miejsce uroczystość wręczania stypendiów Prezesa Rady Ministrów uzdolnionym uczniom szkół z rejonu wrocławskiego i legnickiego. Wśród wyróżnionych, znalazła się nasza uczennica Justyna Witwicka z kl. 2FH. Akt przyznania stypendiów oraz gratulacje i życzenia dalszych sukcesów, w imieniu Prezesa RM wręczył Kurator Oświaty Pan Roman Kowalczyk.
Uroczystość uświetnił występ artystyczny uczniów szkół muzycznych we Wrocławiu.

>>FOTORELACJA<<


NAJLEPSZY CUKIERNIK & KUCHARZ

   30 listopada br. w naszej szkole odbył się szkolny etap XXIII Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik, XXI Ogólnopolski Turniej Cukierniczy im. Wojciecha Kandulskiego, I Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz.
   W Turnieju Cukierniczym wzięło udział 3 uczniów klasy II i 3 uczniów klasy III, natomiast w Turnieju Kucharskim uczestniczyło 4 uczniów klasy III Branżowej Szkoły I Stopnia. Turnieje są 3-stopniowe i mają zasięg ogólnopolski.
   Do etapu okręgowego zakwalifikowali się:
-XXIII Turniej na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik - Natalia Kaczor oraz Daniel Jurkiewicz;
-XXI Ogólnopolski Turniej Cukierniczy im. Wojciecha Kandulskiego - Natalia Kaczor i Paulina Węglowska;
-I Turniej na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz - Martyna Kuś.
   Turnieje składały się z dwóch części. W części I uczniowie rozwiązali test, a w części praktycznej - cukiernicy upiekli babeczki śmietankowe oraz złożyli i udekorowali tort w temacie "Powiew wiosny", kucharze zaś sporządzili danie zasadnicze w temacie "Potrawy z drobiem w roli głównej".
   Życzymy finalistom etapu szkolnego powodzenia w kolejnych stopniach turniejów.

>>FOTORELACJA<<


XX Olimpiada Wiedzy o Żywności

   24 listopada br. w Nysie odbył się okręgowy etap XX Olimpiady Wiedzy o Żywności. Do tego etapu zakwalifikowało się 16 uczniów z województwa dolnośląskiego i lubuskiego.
W I części uczniowie rozwiązywali test pisemny z bloku przetwórstwa spożywczego, analizy żywności i ekonomii. Do II części - ustnej zakwalifikowało się tylko 5 osób, które zdobyły największą liczbę punktów, w tym dwie uczennice naszej szkoły - Kamila Jaskot i Natalia Frączek. W tej części uczniowie odpowiadali na wylosowane pytania z w/w zakresu. Naszym uczestniczkom udało się zająć ex aequo III miejsce. Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki z innych okręgów i życzymy zakwalifikowania się do etapu ogólnopolskiego.
Olimpiadzie patronował jak co roku Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Życzymy dalszych sukcesów, w tym zdobycia indeksu na wybrane uczelnie w kraju. Do olimpiady przygotowywały uczennice Panie Anetta Chalik i Ewelina Iwanicka-Sankiewicz.

>>FOTORELACJA<<


BEZPIECZNA+ "KONKURS UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY"

   23 listopada 2017r. odbył się Międzyklasowy Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy w ramach projektu BEZPIECZNA+. Wszystkie klasy reprezentowały 3-osobowe drużyny. Konkurs zorganizowany został we współpracy z Kołem Naukowym Młodych Medyków przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Legnicy. Studenci ratownictwa medycznego oceniali wiedzę i umiejętności ratownicze uczniów na pozorowanych stacjach. Na zakończenie konkursu ratownicy podsumowali pracę poszczególnych drużyn. Ostateczne rozstrzygnięcie konkursu (dyplomy i nagrody) nastąpi na apelu, który jednocześnie będzie podsumowaniem projektu BEZPIECZNA+

>>FOTORELACJA<<


OGÓLNOPOLSKI KONKURS CUKIERNICZY

   Z radością informujemy że nasza uczennica Kamila Michalik bierze udział w ogólnopolskim konkursie cukierniczym, którego zadaniem było wykonanie i dekoracja tortu w temacie przewodnim "Wodny świat". Warunkiem uczestnictwa było przesłanie fotografii dokumentującej pracę, ponadto użycie wskazanych obowiązkowych surowców tylko jadalnych i podanie receptury na wykonany tort, krem lub masę. Ten temat został przez Kamilę zgłoszony i wygrał największą ilością punktów w głosowaniu internautów.
                                                    Tytuł Jej pracy to "Morskie flamingi".

Od 22 listopada można głosować na prace finałowe zamieszczone na stronie akademiamistrza.pl (głosowanie do 5 grudnia). Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w głosowaniu, zwiększając szansę Kamili na otrzymanie nagrody głównej lub nagrody publiczności. Poniżej zamieszczamy bezpośredni link do głosowania.

-->>LINK DO GŁOSOWANIA<<--


"POZNAJ SWOJE PRAWA W PRACY"

   20 listopada 2017 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne Konkursu Wiedzy o Prawie Pracy i BHP dla Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych "POZNAJ SWOJE PRAWA W PRACY", którego organizatorem jest Państwowa Inspekcja Pracy, a współorganizatorem CKZiU. Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwał Szkolny Komitet Konkursowy w składzie: wicedyrektor CKZiU Agnieszka Mozalewicz - przewodnicząca Szkolnego Komitetu Konkursowego, Joanna Widz - specjalista ds. BHP, wykładowca prawa pracy oraz Gabriela Pietrzak - doradca zawodowy.
Celem konkursu jest przede wszystkim popularyzowanie wiedzy z zakresu przepisów prawnej ochrony pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy wśród przyszłych pracowników. W tegorocznej edycji etapu szkolnego konkursu uczestniczyło 11 uczniów. Uczestnicy rozwiązywali test pisemny składający się z 25 pytań zamkniętych. Po podliczeniu punktów komisja konkursowa wyłoniła 2 osoby, które zdobyły największą liczbę punktów i zakwalifikowały się do etapu regionalnego.
I miejsce zajęły ex aequo - Wiktoria Jeziorska - klasa 3AFK oraz Justyna Faluta - klasa 1AFT
                                                                                                   Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


BEZPIECZNA+ "Dzień bez z@sięgu"

   16 listopada odbyła się w naszej szkole, w ramach programu Bezpieczna+, akcja pt. "Dzień bez z@sięgu", promująca mądre korzystanie z nowoczesnych nośników informacji i sposobów komunikacji. Uczniowie przygotowali "scenki z życia", które ukazywały skutki uzależnienia od telefonu komórkowego, smartfonu, komputera, Internetu i innych urządzeń mobilnych.
W pierwszej scence pt. "Posłuchaj mnie, mamo" mogliśmy się przekonać, że Internet "rozgościł się" przy rodzinnym stole, często uniemożliwiając rozmowę między członkami rodziny. Dla matki, ważniejsza niż rozmowa z córką, okazała się uprawa Farm Ville oraz rozmowa ze znajomymi na gg czy nk.
W skeczu pt. "Walizka dziadka" wystąpili młodzi ludzie uzależnieni od gier komputerowych. Czy poradzą sobie "bez z@sięgu"? Czy zadowolą ich alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu ze znajomymi?
Scenka zatytułowana "Impreza" pokazała, że jest możliwe życie offline. Muzykę z odtwarzacza z powodzeniem może zastąpić muzyka "na żywo". Śpiewanie przy akompaniamencie gitary daje dużo radości, buduje więzi, dzięki którym stajemy się wspólnotą.
Najważniejszym celem akcji "Dzień bez z@sięgu" było uświadomienie wszystkim nie tego, co dzięki nowoczesnej technologii zyskujemy, ale tego, co możemy przez nią stracić, gdy staniemy się bezkrytycznymi jej użytkownikami.

>>FOTORELACJA<<


Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

   W dniu 16 listopada 2017r., w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i realizowanego przez naszą szkołę programu "Otwarta firma", odbyło się wyjątkowe spotkanie zatytułowane "Własna firma". Gościem specjalnym, zaproszonym przez panią Martę Posiak, była pani Agata Kowalska - właściciel Akademii "Agata Kowalska Hair Designer & Instructor" w Legnicy, a także instruktor fryzjerstwa marki Kaaral. Jej kreatywne prace ukazują się w wielu prestiżowych magazynach na całym świecie, a projekty cieszą ogromnym uznaniem. Pani Agata, jako osoba z ogromnym doświadczeniem w świecie fryzjerstwa, podzieliła się z młodzieżą (1F, 2F i 1bz) swoimi doświadczeniami w zdobywaniu wiedzy i umiejętności, a także zdradziła kulisy prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

>>FOTORELACJA<<


BEZPIECZNA+ PSYCHOLOGICZNE ASPEKTY SAMOOBRONY

   W dniu 15 listopada 2017r. gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela Komendy Wojewódzkiej Policji pana aspiranta Andrzeja Bartoszuka, który specjalizuje się w tematyce samoobrony. Podczas prelekcji, w której uczestniczyli uczniowie Technikum Nr 1 i Branżowej Szkoły I stopnia Nr 3 zostały przedstawione psychologiczne aspekty samoobrony a uczniowie uzyskali wiele porad oraz odpowiedzi na nurtujące ich pytania z zakresu bezpieczeństwa osobistego. Podczas spotkania nie zabrakło elementów praktycznego pokazu samoobrony, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

>>FOTORELACJA<<


Zaproszenie do rekrutacji

Drodzy Uczniowie,
rozpoczynamy proces rekrutacji w projekcie "Design your life! Styl w obiektywie i sztuka na talerzu", który realizowany jest w ramach programu Erasmus+


>>> ...więcej informacji w zakładce: Projekty UE/Erasmus+ <<<


Narodowe Święto Niepodległości

   10 listopada, w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, odbył się w naszej szkole uroczysty Apel.
Na program uroczystości złożyły się prezentacje multimedialne, przypominające najważniejsze inicjatywy Polaków, które doprowadziły do przywrócenia naszemu narodowi utraconej wolności oraz ukazujące sylwetkę Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ważnym punktem obchodów był montaż słowno - muzyczny złożony z patriotycznych pieśni, okolicznościowych wierszy, a także zagrany na skrzypcach, przez Basię Kobylak, motyw muzyczny z serialu "Dom". W części artystycznej wystąpili również: Malwina Urbanek, Patryk Nowicki, Natalia Kaczor, Aurelia Szostak, Alan Gorzelak, Karolina Dziadosz, Wiktoria Gambal, Nikola Adamiec. Podniosłą atmosferę tego bardzo ważnego dla nas Święta podkreślili wszyscy uczestnicy uroczystości - ubrani w galowe stroje, przystrojone kotylionami i wstążeczkami w barwach narodowych.

>>FOTORELACJA<<


Narodowe Święto Niepodległości


Drodzy Uczniowie, Rodzice i Pracownicy,
zachęcam całą społeczność szkolną do udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Obchodzimy je uroczyście dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów. Uroczystości szkolne odbędą się w dniu 10 listopada 2017r. o godz.10.45 w auli szkolnej. Uroczystości miejskie odbywać się będą 10 i 11 listopada. Szczegółowy program pikniku patriotycznego organizowanego w Legnicy znajduje się na załączonym plakacie. Warto być razem w tak ważnym dla Polski dniu.
                                     Izabela Stasiak-Kicielińska
                                     Dyrektor Centrum Kształcenia
                                     Zawodowego i Ustawicznego w Legnicy


Chłopska Szkoła Biznesu

   Dnia 8 listopada 2017r. uczniowie naszej szkoły z klas zawodowych wzięli udział w Chłopskiej Szkole Biznesu.
                                                                                                                              >> czytaj dalej...

>>FOTORELACJA<<


BEZPIECZNA+ pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej


   W dniach 6 i 9 listopada 2017r. w naszej szkole odbyły się pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Pokazy przeprowadzili studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Legnicy, kierunek: Ratownictwo Medyczne.
Przyszli ratownicy pokazali i omówili jak należy zachować się będąc świadkiem zdarzenia w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu. Tematyka pokazu dotyczyła zagadnień z jakimi najczęściej możemy spotkać się na co dzień.
Pokaz cieszył się zainteresowaniem zebranych, którzy czynnie brali w nim udział odpowiadając na zadawane pytania, oraz zadając pytania, co pozwoliło pogłębić wiedzę i umiejętności ratownicze młodzieży, a także kształtować postawę odpowiedzialności za zdrowie i życie drugiego człowieka.

>>FOTORELACJA<<


Obchody Święta Bibliotek Szkolnych

   W październiku w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w naszej bibliotece, odbyły się dwa konkursy:
1) "Zrób sobie zdjęcie (selfie) z książką" i
2) "Ułóż życzenia dla biblioteki".
                     >> czytaj dalej...

>>FOTORELACJA<<


SZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY

   "Obywatel, który chce szczycić się być dobrym Polakiem, powinien poświęcić wszystko dla Ojczyzny i być zawsze ludzkim i sprawiedliwym."
                                                        Tadeusz Kościuszko, 20 VI 1815 r.


W dniu 15.10.2017 r. obchodziliśmy 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki - przywódcy ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego bohatera narodowego, uczestnika walk "za wolność naszą i waszą". "By młodym pokoleniom wskazać przykład służby i poświęcenia dla Ojczyzny, i aby wzmocnić przez to kondycję duchową narodu rok 2017 Sejm ustanowił Rokiem Tadeusza Kościuszki". Z tej okazji 27.10.2017r. odbył się w naszej szkole konkurs historyczny, który miał na celu popularyzację wiedzy o życiu i działalności tego Wielkiego Polaka - bohatera walczącego o wolność naszej Ojczyzny i Stanów Zjednoczonych.
Konkurs adresowany był do uczniów Technikum Nr 1. Arkusz konkursowy zawierał 30 zadań otwartych o zróżnicowanej skali trudności. Wyniki konkursu:
1. miejsce - Angelika Krzewicka - kl. 2FHT
2. miejsce - Monika Koprowska - kl. 2FHT
3. miejsce - Katarzyna Uchwał - kl. 2FHT
Wyróżnienie - Gabriela Mokrzycka - kl. 1AFT
                                                                  Serdecznie gratulujemy! Organizatorki - Krystyna Karczewska, Anna Struś

>>FOTORELACJA<<


"Ortografia bez tajemnic"

   W dniu 27.10.2017 r. do zmagań ortograficznych przystąpili uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 3. Uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia, w jakim stopniu udało im się opanować zasady ortografii. Konkurs składał się z dwóch części - dyktanda oraz testu sprawdzającego znajomość reguł ortograficznych. Zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad poprawnej pisowni i umiejętnością ich zastosowania w praktyce, czyli popełnili najmniejszą ilość błędów.
Wyniki konkursu:
1. miejsce - Adrianna Litwin - kl. 1bz
2. miejsce - Natalia Pancerz - kl. 1bz
3. miejsce - Dorota Domagała - kl. 1az
Wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji konkursu dziękuję za udział, a zwycięzcom gratuluję wiedzy z dziedziny ortografii.
                                                                                                              Organizatorka - Krystyna Karczewska

>>FOTORELACJA<<


SPEKTAKULARNE ZWYCIĘSTWO W WARSZAWIE

   Weekend 21-22 października 2017r. okazał się bardzo pracowity dla pani Marty Posiak oraz Konrada Chudygi (ucz. kl. 3AFK), z uwagi na start w prestiżowych Ogólnopolskich Mistrzostwach Artystów Fryzjerstwa: Hair Master Cup w Warszawie.

Uczestnicy zmierzyli się ze strzyżeniem oraz stylizacją w kategorii męskiej, w temacie: "Cyberprzestrzeń", uwzględniając aktualnie panujące trendy pod względem cięcia i koloryzacji. Stylizacje oceniane były przez dwa składy sędziowskie.

Pierwszy skład, pod przewodnictwem Jana Stoppela - wieloletniego trenera Kadry Polskiej we fryzjerstwie artystycznym oraz sędziego klasy międzynarodowej z certyfikatem OMC, przyznał pani Marcie Posiak II miejsce. Natomiast Jury złożone z przedstawicieli mediów branżowych przyznało naszej nauczycielce osobną nagrodę, w ramach tytułu "PRESS CUP".

Nagroda specjalna dla wyróżniającej się osobowości, za kreatywne podejście do stylizacji oraz innowacyjne spojrzenie na sztukę fryzjerstwa, przyznana przez Leszka Czajkę powędrowała także do Legnicy!

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów, bo: "We fryzjerstwie, tak jak w malarstwie, ważne jest by wprowadzić siebie w tę sztukę, którą tworzymy".

>>FOTORELACJA<<


Sesja popularnonaukowa "Ratujmy zwierzęta"

   Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt dlatego 18.10.2017 r. w Klubie Nauczyciela odbyła się sesja popularnonaukowa "Ratujmy zwierzęta", w której wzięli udział uczniowie klasy 3AFK Technikum Nr 1. Podczas spotkania głos zabrali: Pani Scarlett Szyłogalis - prezes fundacji Tara i kierownik schroniska dla koni w Piskorzynie, Pan Jarosław Kasprzyk ze Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Klub Gaja, Pani Maria Lewicka - Legnickie SOS dla zwierząt PSIAKOT oraz Pani Ludosława Teresa Jankowska z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Legnicy. Na sesji poruszone zostały następujące tematy: "Ratujmy konie", "Ryby mają głos", "Mieć serce dla zwierząt", "Interwencje i doświadczenia Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Legnicy". Tego dnia miało również miejsce wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego "Kochamy zwierzęta", w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Wśród wyróżnionych prac znalazły się rysunki Uli Tuszy z klasy 3AFK oraz Veroniki Zymovskiej z klasy 1AFT - Gratulujemy!

>>FOTORELACJA<<


VIII edycja Gry Miejskiej Kariera w Legnicy

   Dnia 17 października 2017 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy odbyła się VIII edycja Gry Miejskiej Kariera w Legnicy pod hasłem "Ja na rynku pracy - moje talenty i moje kompetencje" w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, pod Honorowym Patronatem Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy Pana prof. dr hab. inż. Ryszarda K.Pisarskiego i Prezydenta Miasta Legnicy Pana Tadeusza Krzakowskiego.   >> czytaj dalej...

>>FOTORELACJA<<


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

   To był wyjątkowy dzień w naszej szkole - 13 października świętowaliśmy dzień nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz uczniów i słuchaczy. Każdy starał się pięknie wyglądać (obowiązywał strój galowy), by podkreślić wyjątkowy charakter tego święta. Zorganizowaliśmy uroczysty Apel. Były życzenia i wzruszenia, kwiaty i upominki oraz niespodzianka - występ artystyczno-kabaretowy naszych kolegów "Nauczyciele kontra uczniowie" (zwyciężyli nauczyciele, jak zawsze :)). Ważną częścią uroczystości było ślubowanie uczniów klas pierwszych, którzy zobowiązali się respektować zasady i wartości obowiązujące w naszej szkole: tolerancję, samodoskonalenie oraz ciekawość świata (między innymi).

>>FOTORELACJA<<


Kulturalne Forum Legnickich Seniorów

   Słuchacze Legnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięli udział w Kulturalnym Forum Legnickich Seniorów - imprezie zorganizowanej w ramach obchodów Dnia Seniora. Bogaty program Forum umożliwiał seniorom udział w różnych formach aktywności artystycznej, intelektualnej i fizycznej. Mogli uczestniczyć, między innymi, w pokazie mody, w spacerze po historycznej części Legnicy, w Dyskotece Dorosłego Człowieka, w debacie na temat różnych obszarów aktywności seniorów czy w prelekcjach dotyczących praw konsumenta oraz praw pacjenta. Poniżej prezentujemy zdjęcia z uroczystego otwarcia Forum, na którym brawurowo zaprezentował się nasz Kabaret Idylla.

>>FOTORELACJA<<


BEZPIECZNA+ Pokaz gaszenia pożarów

   W dniu 12 października 2017r. na terenie CKZiU odbył się pokaz gaszenia różnych typów materiałów, przy użyciu zróżnicowanych środków gaśniczych. Pokaz dla uczniów Technikum Nr 1 i Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 3 został zorganizowany w ramach programu BEZPIECZNA+. Uczniowie zostali zapoznani z różnymi typami gaśnic, ich budową i przeznaczeniem, a także mogli w praktyce zobaczyć ich działanie. To właśnie ćwiczenia praktyczne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a chętnych do wcielenia się w rolę strażaka nie brakowało.

>>FOTORELACJA<<


BEZPIECZNA+ Ćwiczenia Przeciwpożarowe


   11 października 2017r. w naszej szkole odbyły się ćwiczenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej, których głównym elementem była próbna ewakuacja budynku szkolnego. Ćwiczenia zostały przeprowadzone przy udziale Państwowej Straży Pożarnej. Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie i już po chwili wszyscy zameldowali się w ustalonym miejscu zbiórki gdzie mogli zapoznać się z wyposażeniem wozu bojowego i uzyskać odpowiedzi na wiele pytań dotyczących pracy strażaka.

>>FOTORELACJA<<


NAJLEPSI SENIORZY W LEGNICY!

   W dniu 7 października w hali sportowej przy ulicy Lotniczej już po raz trzeci odbyła się Legnicka Senioriada. Seniorzy w miłej i kulturalnej atmosferze rywalizowali w różnych konkurencjach sportowych.
Nasza drużyna - pod nazwą "eLUTeWutki" - w jednakowych zielonych koszulkach z logo uniwersytetu prezentowała się wspaniale wygrywając całe zawody i zajmując I miejsce.
Zawodnicy występowali w kilku konkurencjach m.in. grze w badmintona, strzelaniu z łuku, konkursie tańca, a także rzucano lotkami i grano w "kółko i krzyżyk".
Wszyscy uczestnicy w duchu sportowej zabawy zaprezentowali swoją kondycję i sprawność fizyczną, a przede wszystkim poczucie humoru, radość życia i młodość ducha!
Zwycięska Drużyna "eLUTeWUtki" wystąpiła w następującym składzie: Wanowski Zbigniew (kapitan), Wanowska Małgorzata, Rychlewska Helena, Rychlewski Zdzisław, Barbara Nawrotowska-Walter, Hendzel Ewa, Rajnik Józef, Szcześniak Sylwester, Winiarski Jan. Opiekunem drużyny był Adam Pękala.
                                                                                                                    Tak trzymać! Gratulujemy!

          


SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZAMI STRAŻY MIEJSKIEJ

   W dniu 5 października 2017r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z funkcjonariuszami legnickiej Straży Miejskiej. Uczniowie CKZiU wysłuchali wykładu na temat odpowiedzialności prawnej za czyny karalne. Wykład wzbogacony prezentacją multimedialną wzbudził duże zainteresowanie i poszerzył znacznie wiedzę na aspekty prawne sytuacji z jakimi spotykamy się w życiu codziennym. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizowanego w naszej szkole programu BEZPIECZNA+.

>>FOTORELACJA<<


INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO LUTW

   28 września 2017 roku odbyła się w naszej szkole ważna uroczystość - Inauguracja Roku Akademickiego Legnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Już po raz jedenasty z takiej okazji spotkali się studenci LUTW, nauczyciele i wykładowcy, członkowie Rady Programowej oraz zaproszeni goście, z Prezydentem Miasta Legnicy panem Tadeuszem Krzakowskim na czele. Wszyscy życzyli sobie owocnego roku akademickiego, pełnego nowych wyzwań, pasji i satysfakcji. Tak ważna uniwersytecka uroczystość nie mogła się obyć bez odśpiewania Gaudeamus Igitur. Tę tradycyjną pieśń studencką usłyszeliśmy w wykonaniu chóru "Amabile" pod kierunkiem pani Bogumiły Wawrzyńskiej. Kulminacyjnym punktem uroczystości był wykład inauguracyjny dotyczący nowych epidemii wirusowych w świecie zmieniającego się klimatu, który wygłosił pan profesor Egbert Piasecki z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu.

>>FOTORELACJA<<


XX Dolnośląski Festiwal Nauki


   Dnia 22.09.2017r. uczniowie naszej szkoły brali udział w XX Dolnośląskim Festiwalu Nauki we Wrocławiu. Grupa analityków z klasy 3AFK uczestniczyła w zajęciach: "Pasjonująca mikrobiologia - mikroskopia elektronowa w biologii i medycynie". Zajęcia prowadził dr Ryszard Adamski, biolog Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczniowie uczestniczyli w wykładzie, pokazie technik mikroskopii elektronowej transmisyjnej i skaningowej, ćwiczeniach w obserwacji komórek nowotworowych. Świat mikroskopii elektronowej okazał się niezwykle ciekawy a urządzenia łatwe w obsłudze. Opiekunem grupy była pani Marta Gagat.

>>FOTORELACJA<<


Szkolne Czytanie 2017


     Młodzież naszej szkoły postanowiła włączyć się w Obchody Roku Stanisława Wyspiańskiego i godnie uczcić pamięć o dramaturgu, poecie, malarzu, słowem... wybitnym artyście. Pierwszym elementem Obchodów było głośne czytanie dramatu "Wesele", w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 2017. "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego zostało wybrane jako lektura na akcję Narodowe Czytanie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudę. W piątek 15 września uczniowie z wszystkich klas naszego technikum, przez szkolny radiowęzeł, prezentowali swoje interpretacje wybranych fragmentów dzieła mistrza. Trzeba przyznać, że zrobili to po mistrzowsku: z podziałem na role, z uwzględnieniem specyficznych cech języka, z lekką nutą dekadencji. Brawo!

W drugim semestrze odbędzie się Konkurs - Wielki Test o "Weselu"; już dziś zachęcamy do wnikliwej lektury.


STYPENDIA PREZYDENTA MIASTA LEGNICA


   Miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły Patrycja Miazga i Justyna Stojanowska zostały tegorocznymi laureatkami Stypendium Prezydenta Miasta Legnicy. Wyróżnienie to przyznawane jest uczniom legnickich szkół za szczególne osiągnięcia w nauce oraz sukcesy w kształceniu zawodowym.
                                                                                Serdecznie gratulujemy!

>>FOTORELACJA<<


Inauguracja Roku Szkolnego 2017/2018

   4 września 2017r. w auli naszej szkoły odbyła się Inauguracja Roku Szkolnego 2017/2018. Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego pani Izabela Stasiak-Kicielińska przywitała wszystkich uczniów po przerwie wakacyjnej, a szczególnie serdeczne słowa skierowała do pierwszoklasistów, którzy rozpoczynają kolejny etap swojej edukacji w naszej szkole: w Technikum Nr 1 oraz w Branżowej Szkole I Stopnia Nr 3. Pani Dyrektor życzyła wszystkim sukcesów w nauce oraz na egzaminach zewnętrznych.
Wrzesień jest szczególnym miesiącem w historii naszego kraju - Miesiącem Pamięci Narodowej, w którym upamiętniamy ważne wydarzenia W związku z 78. rocznicą wybuchu II wojny światowej wysłuchaliśmy okolicznościowego referatu, a także uczciliśmy minutą ciszy pamięć jej ofiar, oddając im w ten sposób cześć i szacunek.

>>FOTORELACJA<<